OtTitres.com

Patru caracteristici care permit de a suspecta boala a glandei tiroide

Patru caracteristici care permit de a suspecta boala a glandei tiroideGlanda tiroida este un organ mic, invizibil pe partea din față a gâtului, care poate schimba radical viața noastră.

Îmi amintesc metamorfoza care a avut loc cu tânărul vecinul meu. În cadrul reuniunii, ea a întrebat modul în care sănătatea mea? I-am răspuns că în mod normal, nu se plâng.

„Eu nu mă recunosc. Simt că este complet bolnav. Nervii, ca un șir de caractere. Rup la amenzi și orice plată. Am început să se simtă inima ei, în cazul în care acesta se află.

Fără a cauza temperaturii mici crește. Tot timpul merge umed, deoarece a existat o transpirație puternică. "

Într-adevăr, în fața mea era o altă fată. Anterior, calm, echilibrat, fără emoții inutile femeie sa transformat într-un spasm, torturat simptome umane. Mai târziu, ea a dezvăluit boli tiroidiene.

Glanda tiroida regleaza procesele metabolice din organism. Funcția lor a crescut sau a scăzut, puteți spune următoarele semne clinice: temperatura corpului, ritmul cardiac, glande de lucru (transpiratie, saliva, sex), frecventa de urinare si defecare, rata respiratorie, etc. Toate organele hormonale afectate într-un fel sau altul asupra metabolismului. Prin urmare, în cazul în care a existat apatie, iritabilitate, depresie, tulburari ale somnului, lipsa de energie - nu este performanta boli tiroidiene. Este puțin probabil ca acest lucru dă un motiv să-și asume orice patologie particulară.



Cu toate acestea, există o serie de simptome specifice, care pot fi suspectate ceva a fost în neregulă cu glanda tiroidă. Există mai multe simptome și suplimentare.

Semne indica probleme cu glanda tiroidă

Primul semn: Exoftalmie sau exoftalmie. Tahicardia și transpirație.

Expresia feței pacientului se sperie: ochii ușor bombată și rar clipesc. Deja una dintre aceste modificări pot fi suspectate de hipertiroidism. Acesta este simptomul principal. Aceasta poate fi însoțită de simptome suplimentare: palpitații (tahicardie), tremor degetelor întinse, uneori, cap. Omul „simte“ o temperatură ridicată, doare transpirație și pulsul rapid (120-150 bpm). Pierde greutate.



Toate acestea indică o funcție crescută a glandei prostatei. Ulterior, se măsoară hormoni tiroidieni.

Al doilea semn: Apariție de răcire (constantă senzație de frig) în combinație cu bradicardie (ritm cardiac - 60 curse pe minut și mai jos).

Este necesar să se verifice prezența unor caracteristici suplimentare: fața palidă și umflata, umflarea picioarelor și a altor părți ale corpului, dar în contrast cu umflarea de obicei, gropi la apăsarea unui deget pe piele nu sunt formate. Constipație și lipsa de transpirație, creștere în greutate.



Încălcarea sistemului nervos: comportament inhibat, toane.

Toate acestea oferă motive pentru a suspecta patologia prostatei asociate cu funcție redusă. Poate: hipotiroidism.

Al treilea semn: menopauza. Există o expresie: organele genitale ține sub control a glandei tiroide. Prin urmare, reducerea producției de hormoni sexuali afecta cu siguranta a glandei tiroide. Există o hipo- sau hipertiroidism secundar.

Prin urmare, toate femeile de menopauza ar trebui sa fie atent la bolile tiroidiene. Dacă apar simptome asociate cu tulburări metabolice, verificați glanda. menopauza precoce are nevoie, de asemenea, examinarea.

Al patrulea semn: Protuberanța de pe suprafața frontală a gâtului Similar cu umflarea. Uneori este posibil să se testeze formarea. În subțire de oameni, este ușor de văzut cu ochiul liber. Aceasta poate fi însoțită de o schimbare a vocii, tulburări de înghițire. Există o senzație de un nod in gat, care doresc întotdeauna să înghită.

Nu este necesar să se întârzie, o consultare endocrinolog va ajuta pentru a confirma sau a elimina îndoielile. Și timpul petrecut de medicamente tiroida, pentru a evita complicațiile, a reveni vechi bucuria vieții și a armoniei. Va reveni la starea anterioară.

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
Cum și de ce pentru a verifica glandei tiroideCum și de ce pentru a verifica glandei tiroide
Ceea ce înseamnă că un nivel scăzut de TSH cu T3 normal și T4Ceea ce înseamnă că un nivel scăzut de TSH cu T3 normal și T4
Toate T4 hormonToate T4 hormon
Cum știi dacă ai crescut glandei tiroideCum știi dacă ai crescut glandei tiroide
Palparea glandei tiroide sau mâinile pricepute ale medicului-endocrinologul pazi starea ei de…Palparea glandei tiroide sau mâinile pricepute ale medicului-endocrinologul pazi starea ei de…
Simptomele tiroideiSimptomele tiroidei
Extindere a glandei tiroideExtindere a glandei tiroide
Ce este nodular gușă coloid?Ce este nodular gușă coloid?
Simptomele caracteristice ale bolii tiroidiene la femeiSimptomele caracteristice ale bolii tiroidiene la femei
Semne de boală shchitovidkiSemne de boală shchitovidki
» » Patru caracteristici care permit de a suspecta boala a glandei tiroide

OtTitres.com
Boală Analize Diagnosticare Medicină Preparate Echipament Sănătate Sarcina si nasterea Ethnoscience Răspunsuri la întrebări Miscelaneu